„Oblicza przemocy domowej” – czerwcowe seminarium w IBZ GIMBORN
|
Centrum Informacyjno – Szkoleniowe (IBZ) w Gimborn znajdujące się w Niemczech, w dniach 5 – 10 czerwca 2016r., zorganizowało międzynarodowe seminarium naukowe, na temat – „Oblicza przemocy domowej”. Wzięło w nim udział 28 osób z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Anglii i Polski. Reprezentując Mielecki Region IPA znalazłam się w 13 osobowej grupie z Polski. |
Seminarium prowadzone było w dwóch językach – po polsku i niemiecku. Polscy prelegenci w bardzo interesujący sposób przedstawili tematykę seminarium. Jednym z nich był kol. Piotr Jastrowski, który omówił czynności funkcjonariusza Policji na miejscu interwencji związanej z przemocą domową. Kolejną poruszaną kwestią był problem przemocy w rodzinie, a prawa człowieka zaprezentowany przez kol. Elżbietę Szatanik. Analizowany był również temat dotyczący dzieci, jako ofiar przemocy domowej, przedstawiony przez. kol. Anetę Sobieraj.
Strona niemiecka zapoznała nas z jakimi konsekwencjami może spotkać się w ich kraju sprawca przemocy oraz jaką pomoc może otrzymać rodzina dotknięta przemocą domową.
Tematyka seminarium wzbudzała u wszystkich słuchaczy duże zainteresowanie. Prowadzone były żywiołowe dyskusje, w trakcie których dochodziło do wymiany poglądów i opinii.
W trakcie seminarium zorganizowano nam wyjazd do Bonn. Zostaliśmy zaproszeni do Komendy Miejskiej, gdzie pełniący tam służbę policjanci pokazali i oprowadzili nas po nowoczesnym budynku swojej komendy. Wymieniliśmy się z nimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania Policji w Polsce i Niemczech. Następnie pod opieką przewodnika z IPA – zwiedziliśmy zabytki Bonn.
Siedziba IBZ znajduje się w średniowiecznym zamku, który położony jest w dolinie i otoczony malowniczymi wzniesieniami porośniętymi bujną roślinnością. W zamkowej baszcie wieczorami odbywały się spotkania integracyjne z kolegami z innych krajów. Reprezentacja z Polski przygotowała „polski wieczór”. Zaproszeni na niego goście mogli degustować tradycyjne polskie dania.
Udział w seminarium był nie wątpliwie okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu przemocy domowej oraz wymiany doświadczeń zawodowych między ludźmi z różnych krajów. Wspaniałe jest to, można było tam poznać niesamowitych ludzi i nawiązać nowe międzynarodowe kontakty. Ponad to historyczna atmosfera i idylliczne miejsce, spowodowały, że to spotkania w Gimborn było magiczne i niezapomniane.
Region IPA Mielec składa serdeczne podziękowania Panu Komendantowi Powiatowemu Policji w Mielcu – kom. Jackowi Juwie, za wsparcie przy organizacji wyjazdu.
SERVO PER AMIKECO
Tekst i zdjęcia: Kinga Baracz