Turniej Piłki Nożnej im. Zawiszy Czarnego
|
W niedzielę Garbów w województwie świętokrzyskim gościł amatorskie drużyny piłkarskie z całego regionu, które uczestniczyły w VII Turnieju Piłki Nożnej im. Zawiszy Czarnego. Celem turnieju jest m. in popularyzowanie miejscowości oraz regionu z którego pochodził najsłynniejszy rycerz dawnej Polski Zawisza Czarny herbu Sulima. Jak co roku patronem i społecznym współorganizatorem imprezy był, inspektor Witold Szczekala Komendant Miejski Policji w Rzeszowie.
|
„Człowiek, który pamięta skąd jego korzenie” – te słowa można odnieść do pomysłodawcy i jednego z organizatorów turnieju Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie inspektora Witolda Szczekali. Szef rzeszowskich policjantów od wielu lat poza służbą zaangażowany jest w społeczną działalność na rzecz naszego regionu. Jednym z przejawów tej społecznej pasji jest współudział w organizacji imprezy. Przyciąga ona wielu mieszkańców regionu ale również spore grono uczestników z innych części kraju, a nawet z zagranicy. W tym roku gośćmi organizatorów Turniej Piłki Nożnej im. Zawiszy Czarnego byli Słowacy i Rumuni, a konkretnie policjanci z tych krajów zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policjantów IPA. W tym roku gośćmi organizatorów byli nawet obywatele dalekiego Azerbejdżanu. Goście mogli poznać nie tylko wspaniałą historię Polski ale również zapoznać się atrakcjami turystycznymi regionu Sandomierza i Podkarpacia. Podkarpacie reprezentował osobiście Bogdan Romaniuk Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.
Więcej o Podkarpaciu przeczytasz tutaj: www.wrotapodkarpackie.pl. Promowaniu regionów służyła wycieczka do Sandomierza. Goście z zagranicy mogli poznać i podziwiać zabytki i pamiątki historyczne jednego z najstarszych miast polskich. Natomiast niedziela 29 czerwca 2014 roku wypełniona była wydarzeniami sportowymi. W turnieju piłkarskim rywalizowało dwanaście amatorskich drużyn. Jedną z nich była międzynarodowa drużyna, której skład tworzyli policjanci ze Słowacji i Rumuni. Mecze, o czym pisałem w roku ubiegłym rozgrywane były na boisku, które staraniem organizatorów i samorządowców powstało w miejscu dawnego wysypiska śmieci. W najbliższym czasie wzbogacone zostanie o nową infrastrukturę. Podczas turnieju inspektor Witold Szczekala na prośbę gospodarza Sołtysa Nowego Garbowa Małgorzaty Kowalskiej wmurował kamień węgielny pod powstające budynki zaplecza sportowego. Podczas wspaniałej zabawy na boisku nie brakowało walki i emocji. W tym roku najlepsza okazała się drużyna z Nowych Kuchar, która wywalczyła puchar ufundowany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Drugie miejsce i puchar ufundowany przez Wójta Gminy Dwikozy zajęła drużyna Oldboys Sparty Dwikozy. Na podium stanęła również reprezentacja policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, która za zajęcie trzeciego miejsca otrzymała puchar ufundowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego. Spośród piłkarzy amatorów wybrano również najlepszego bramkarza i zawodnika. Pamiątkowe puchary ufundowali dla nich inspektor Witold Szczekala i Marek Łukaszek Wójt Gminy Dwikozy. Najważniejszy był jednak nie wynik lecz wzajemne poznanie się, wspólna wspaniała zabawa i prezentowanie walorów turystycznych dwóch sąsiadujących regionów. Atrakcją turnieju był mecz towarzyski VIP-ów. Drużyna samorządowców z Gminy Dwikozy ponownie zmierzyła się z policjantami zrzeszonymi w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policjantów IPA Region Rzeszów. Gwiazdą tej drużyny był były piłkarz Legii Warszawa, uczestnik Ligi Mistrzów Leszek Pisz, a gościnnie zagrali w niej reprezentanci Azerbejdżanu. Mecz był rewanżem za ubiegłoroczne spotkanie, które zakończyło się sprawiedliwym remisem 3:3.W tym roku lepsi okazali się policjanci zwyciężając samorządowców 4:3 Nie nudzili się również widzowie przyglądający się sportowej rywalizacji. Przez całą niedzielę obok turnieju piłkarskiego odbywał się rodzinny piknik, gdzie każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Publiczność mogła oglądać pokaz modeli latających. Zainteresowanie wzbudził zwłaszcza zdalnie sterowany dron. To elektrycznie napędzane urządzenie latające wyposażone w kamery może być wykorzystywane podczas zabezpieczania imprez masowych np. meczów piłkarskich. Dla dzieci i młodzieży organizatorzy przewidzieli konkurs rzutów karnych. Między słupkami stał wtedy najlepszy bramkarz turnieju. Uczestnicy mogli podziwiać motocykle członków klubów motocyklowych „Bieszczadzkie Wilki” i klubu motocyklowego policjantów „Knight Riders” IPA Sekcja Polska.
Tekst: A. Szlag
Zdjęcia: B. Lorenc