Region IPA Mielec na IV Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn o Puchar Komendanta Głównego Policji im. mł. asp. Marka Cekały.

W dniach 6-8 września 2017 roku członkowie IPA Region Mielec uczestniczyli w IV Ogólnopolskim Turniej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Głównego Policji im. mł. asp. Marka Cekały. IPA Mielec była jedyną drużyną, która reprezentowała Podkarpacie. Pozostałe drużyny to głównie drużyny z miast wojewódzkich i reprezentacje centralne jak choćby Komenda Główna Policji czy Marynarka Wojenna RP.

Urząd Marszałkowski woj. Warmińsko – Mazurskiego

Tegoroczna edycja turnieju poświęcona była śp. mł. asp. Markowi Cekale, policjantowi Oddziału Prewencji Policji KWP w Olsztynie, który 15 lat temu w Mikołajkach oddał swoje życie na służbie – w pościgu za bandytami.
Inaugurację turnieju swoją obecnością zaszczycili rodzice policjanta – Jadwiga i Jan Cekałowie. W imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie na ręce matki poległego policjanta wręczona została tablica upamiętniająca memoriałową edycję turnieju, poświęconą pamięci jej syna.

Turniej rozpoczął się w dniu 6.09.2017 roku w Auli im. prof. Gotowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Spotkali się tam zawodnicy, przedstawiciele patronów i sponsorów, a także organizatorzy IV Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Głównego Policji. W otwarciu uczestniczyli również przedstawiciele policji niemieckiej z Regionu Brandenburgia zrzeszeni w IPA Cottbus. Niemieccy koledzy odwiedzili WSPol w Szczytnie, granicę państwa w Bezledach, zapoznali się ze strukturą KWP w Olsztynie oraz specyfikę pracy policjantów wodnych w Mikołajkach.

Niestety ciągle padający deszcz zmusił organizatorów do zmian boisk bo te naturalne na których miały odbyć się mecze zostały całkowicie zalane. Należy tu podkreślić bardzo duże zaangażowanie osób odpowiedzialnych za organizację turnieju ponieważ na bieżąco i sposób profesjonalny kierowali zmianami meczów i boisk mimo złej aury. Przygotowane specjalne namioty w których schronili się zawodnicy.
IPA Mielec w swojej rywalizacji rozegrało mecze z: Zakładem Karnym w Iławie, przegrywając 0-3, następnie zwyciężyliśmy z KWP Lublin 4-3 po dwóch bramkach Dariusza Mielczarka oraz po jednej bramce zdobyli Arkadiusz Trzpis i Witold Kuroś. W decydującym o naszych dalszych losach przegraliśmy z Marynarką Wojenna RP 0-3. W klasyfikacji końcowej IPA Mielec została sklasyfikowana na miejscach 9-12.
Turniej wygrała drużyna Marynarki Wojennej, która w finale pokonała KWP Łódź. Trzecie miejsce zajęła drużyna Komendy Głównej Policji zaś czwarte KWP Olsztyn.
W całym turnieju w 61 meczach padło 289 bramek.

Po zakończonych meczach, mama tragicznie zmarłego mł.asp. Marka Cekały, Pani Jadwiga Cekała, wspólnie z  insp. Tomaszem Klimkiem oraz przedstawicielem NSZZP na Warmii i Mazurach wręczyli nagrody, puchary, medale oraz okolicznościowe pamiątki wszystkim wyróżnionym osobom oraz drużynom uczestniczącym w tym turnieju.

Mimo kiepskiej aury, zawodnicy chwalili wspaniałą i pełną ducha fair play atmosferę. Turniej na dobre wpisał się w kalendarz policyjnych imprez sportowych, w którym oprócz policjantów uczestniczą przedstawiciele innych służb mundurowych oraz przedstawiciele samorządowi z Warmii i Mazur. Turniej był okazją do spotkania i wymiany doświadczenia z innymi zawodnikami oraz wspólnej integracji naszego środowiska.
Wielkie podziękowania kierujemy do osób, które przyczyniły się do wyjazdu drużyny IPA Mielec.

Tekst: Tomasz Mroczek
Zdjęcia: archiwum IPA Mielec